Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Złoty w górę. Pomimo RPP

Złoty w górę. Pomimo RPP

07.06.2018
Konrad Ryczko

Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację zwyżki eurodolara, co wspiera notowania walut EM, w tym PLN.

Polska waluta wyceniana jest następująco: 4,2679 PLN za euro, 3,6176 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6720 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8601 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,285 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku walutowym przyniosły kontynuację odbicia eurodolara (do okolic 1,18 USD) co wspiera wyceny walut EM, w tym PLN. Ponownie obserwujemy, znaną już relację, słabszy dolar = wzrost popytu na złotego. Kwotowania USD/PLN spadły do okolic 3,61 PLN wobec niedawnych 3,7677 PLN.

Ruch wzrostowy na EUR/USD wynika w dalszym ciągu z rynkowych spekulacji odnośnie terminu zakończenia programu QE w wykonaniu EBC. Europejski Bank Centralny coraz silniej wierzy w odbicie inflacji w kierunku celu, a na swym posiedzeniu w przyszłym tygodniu omówi stopniowe ograniczenie zakupów aktywów (QE), powiedział w środę główny ekonomista – Praet. W konsekwencji rynek gra pod lekkie zmniejszenie różnic w zakresie polityki monetarnej na linii EBC-FED.

Lokalnie byliśmy świadkami zakończenia posiedzenia RPP, którego wymowa wypada lekko gołębio. Generalnie obyło się bez większych zmian w nastawieniu przedstawicieli gremium, chociaż zarysowany został scenariusz potencjalnego obniżenia ścieżki inflacyjnej w kolejnej projekcji NBP. W szerszym ujęciu obserwujemy odbicie PLN, bazujące przede wszystkim na nastrojach na szerokim rynku.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie dane dot. poziomu aktywów rezerwowych za maj. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się finalnemu odczytowi PKB za I kw. PKB dla Strefy Euro oraz popołudniowym wnioskom o zasiłek z USA. W centrum uwagi pozostają jednak sygnały z EBC.

Z rynkowego punktu widzenia pary związane z PLN znajdują się w korekcie ostatnich trendów. Teoretycznie okolice 3,60 USD/PLN powinny pełnić rolę wsparcia, niemniej kluczowym czynnikiem pozostaje tu zachowanie EUR/USD.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.