Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Złoty pozostaje stabilny. Za to dług pod presją

Złoty pozostaje stabilny. Za to dług pod presją

10.10.2016
Konrad Ryczko

Ostatnie sesje na rynku walutowym są udane dla polskiej waluty, gdzie wycena EUR/PLN ustabilizowała się blisko 4,27 PLN. W dalszym ciągu wydaje się jednak, iż perspektywy dalszego wzrostu pozostają ograniczone. Podobnie sytuacja prezentuje się na rentownościach krajowego długu, gdzie obserwujemy wzrost rentowności papierów 10-letnich i dalsze stromienie krzywej.

Z jednej strony jest to pochodną sytuacji na szerokim rynku, z drugiej natomiast reakcją inwestorów na zapowiedź dużej podaży w kolejnych miesiącach.

Najważniejszym wydarzeniem ostatnich sesji była piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (NFP), jednak wskazania te nie odbiegały znacząco od konsensusu i nie zdołały istotnie wpłynąć na rynek. Warto jednak pamiętać, iż do czasu grudniowego posiedzenia FED będziemy jeszcze świadkami dwóch istotnych publikacji dot. NFP.

Ponadto należy również wspomnieć o drugiej debacie prezydenckiej w USA, gdzie inwestorzy ponownie ocenili, iż wygrała ją H. Clinton (bazując na wzroście kwotowań MXN). Z punktu widzenia bardziej ryzykownych aktywów jest to pozytywna informacja, gdyż ewentualne zbliżenie D. Trumpa do fotela prezydenckiego mogłoby podbić poziom awersji do ryzyka na światowych rynkach.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest ważniejszych wskazań makro z rynku krajowego. Kalendarz makroekonomiczny na ten tydzień zamyka się w jutrzejszym finalnym odczycie CPI za wrzesień, późniejszym wskazaniu dot. inflacji bazowej oraz piątkowym danym dot. C/A za sierpień. Również szeroki kalendarz makro na dziś nie zawiera istotnych odczytów, gdzie rynek najprawdopodobniej będzie dyskontował wyniki debaty Trump-Clinton.

Z rynkowego punktu widzenia na większości par powiązanych z PLN obserwujemy stabilizację. Lokalnie wydaje się jednak, iż możemy być świadkami ruchów osłabiających PLN, co może przynieść podbicie z okolic 4,27 do 4,30 EUR/PLN.

Początek nowego tygodnia handlu na rynku finansowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2805 PLN za euro, 3,8261 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9076 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7419 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,047 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.