Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Złoty nieco mocniejszy. Krajowe dane makro w kalendarzu

Złoty nieco mocniejszy. Krajowe dane makro w kalendarzu

19.10.2016
Konrad Ryczko

Ostatnie kilkanaście godzin handlu przyniosło nam odreagowanie na wycenach walut EM pod lekką korektę niedawnego umocnienia USD. Analogiczny scenariusz widoczny był również na notowaniach PLN, gdzie kurs EUR/PLN powrócił do okolic 4,30 PLN, a USD/PLN spadł poniżej 3,93 PLN.

Ponownie wiec obserwujemy potwierdzenie faktu, iż to nastroje na szerokim rynku są obecnie kluczowe dla PLN. Teoretycznie widocznym jest, ze impuls spadkowy na PLN i długu uległ wyczerpaniu, jednak ponownie, głównie zależeć będzie to od wydarzeń z szerokiego rynki i relatywnej siły dolara.

W szerszym ujęciu inwestorzy czekają już na jutrzejsze zakończenie posiedzenia EBC. Rynkowe spekulacje zakładają, iż M. Draghi w kolejnych miesiącach przedłuży program QE, przy jednoczesnym, ewentualnym „tappering'u”, czyli ograniczeniu limitu skupu obligacji na rynkach. Realizacja takiego scenariusza byłaby najpewniej niekorzystna dla bardziej ryzykownych aktywów z uwagi na ograniczenie luźnej polityki EBC i wsparcia rynków. Do czasu jutrzejszego posiedzenia EBC wycena krajowych aktywów może w większym stopniu zależeć od lokalnych publikacji makro.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za wrzesień. Rynek spodziewa się dynamik na poziomie 6 proc. r/r oraz 3,45 proc. r/r. Publikacje te mogąc przynieść zaskoczenie i będą uważnie obserwowane przez rynek z uwagi na trwające spekulacje dot. tempa wzrostu gospodarki w IV kw. br. Ponadto MF zaprezentuje dziś podaż na piątkową aukcję długu, gdzie wartość ta wynieść może nawet 10 mld PLN. Dodatkowo wśród innych ciekawych wydarzeń warto wymienić publikację GUS'u nt. zweryfikowanego szacunku PKB Polski za 2010-2015r.

Z rynkowego punktu widzenia poranne dane z Chin nie zmieniły znacząco układu na rynkach. W dalszym ciągu obserwujemy relatywnie silnego dolara, a cofniecie się koszyka dolarowego z okolic 7-miesięcznych szczytów należy traktować głownie jako korektę. W konsekwencji również pole do większego odreagowania na PLN wydaje się być ograniczone. Kurs EUR/PLN powrócił do okolic 4,30 PLN, a najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 4,2770 PLN. W przypadku kluczowego zestawienia USD/PLN nie udało się wyraźnie sforsować oporu na 3,93 PLN. Dużo zależeć będzie jednak od dzisiejszych danych makro z krajowej gospodarki oraz zachowania rynków bazowych.

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji po wyhamowaniu impulsu spadkowego na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3128 PLN za euro, 3,9284 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9638 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8192 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,041 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.