Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Zaskakująco słaby ISM oddala szanse na wrześniową podwyżkę stóp

Zaskakująco słaby ISM oddala szanse na wrześniową podwyżkę stóp

01.09.2016
Marek Rogalski

Odczyt Instytutu Zarządzania Podażą był w czwartek kluczową figurą dnia. Dane z godz. 16:00 jednak wyraźnie rozczarowują – indeks dla przemysłu spadł do 49,4 pkt. z 52,6 pkt. przy medianie na poziomie 52,0 pkt. Duża w tym zasługa subindeksu nowych zamówień, który poszedł w dół do 49,1 pkt. z 56,9 pkt.

Gorzej wypadł też istotny z punktu widzenia jutrzejszych danych subindeks zatrudnienia schodząc do 48,3 pkt. z 49,4 pkt. Jest to duże zaskoczenie, gdyż publikowany o godz. 15:45 PMI dla przemysłu liczony przez inną instytucję spadł do 52,0 pkt. z 52,1 pkt.

W czwartek poznaliśmy też inne dane z USA. Warto wspomnieć o rewizji wcześniejszych danych nt. kosztów pracy (wyraźny wzrost do 4,3 proc. k/k wobec wcześniejszych 2,0 proc. k/k), oraz wydajności (spadek o 0,6 proc. k/k jest zgodny z oczekiwaniami). Z kolei indeks przyszłych zwolnień Challengera zmalał do 32,18 tys. z 45,35 tys. Akurat wymowa tych publikacji nie musi być negatywna.

Liczy się jednak ISM, który obok jutrzejszych odczytów Departamentu Pracy USA jest jedną z kluczowych figur tygodnia. Jego słabość niewątpliwie nie da mocnych argumentów pod grę na wrześniowe posiedzenie FED i stwarza tym samym preteksty do korekty notowań dolara.

Na słabym dolarze cały czas wygrywa funt – para GBP/USD była opisywana po publikacji dzisiejszych świetnych danych PMI (wskazywaliśmy szanse na ruch w stronę lipcowego szczytu przy 1,3480). Nieźle radzi sobie też NZD/USD, który korzysta z faktu powrotu zainteresowania walutami wysokooprocentowanymi - tu jednak wątpliwości budzi układ dziennych wskaźników o czym pisaliśmy wczoraj po południu (pytanie, czy nie szykuje się jakaś próba werbalnej interwencji na NZD ze strony przedstawicieli resortu finansów, czy też RBNZ).

Słaby ISM daje jednak duże szanse EUR/USD, który w ostatnich dniach zachowywał się gorzej ze względu na nieco słabsze dane makro (publikowane rano PMI dla przemysłu też jakoś szczególnie nie zachwyciły). Jeżeli uda się utrzymać powyżej 1,1180 to wzrosną szanse na test okolic 1,1250 (dawna linia trendu wzrostowego) już jutro – dane z USA, jakie poznamy o godz. 14:30, mogą nawet dać pretekst do ich złamania.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.