Wrzesińska: rynki w przeddzień decyzji Fed
Wrzesińska: rynki w przeddzień decyzji Fed
W przeddzień decyzji Fed w kwestii stóp procentowych waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza a indeks dolara utrzymuje się poniżej okrągłego poziomu 92 pkt.
Bieżący tydzień rozpoczął się w dobrych nastrojach na rynku walutowym. USD/JPY kontynuuje wzrosty zbliżając się sukcesywnie do oporu w rejonie 112,00/10 jenów za dolara. EUR/CHF oscyluje w pobliżu tegorocznych szczytów, natomiast EUR/USD przetestował dzisiaj geometryczny opór w postaci 61,8 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2092.
Euro generalnie zyskuje na wartości w oczekiwaniu na dzisiejszy odczyt niemieckiego indeksu ZEW, gdzie oczekiwany jest wzrost tego wskaźnika do 12,5 pkt. z 10 pkt. w poprzednim okresie. Ponadto z USA zostaną opublikowane drugorzędne dane z rynku nieruchomości dotyczące rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów.
W przeddzień decyzji Fed w kwestii stóp procentowych waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza a indeks dolara utrzymuje się poniżej okrągłego poziomu 92 pkt.
W trakcie sesji azjatyckiej zostały opublikowane notatki z wrześniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii, na którym podjęto decyzją o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Najprawdopodobniej neutralne stanowisko banku zostanie podtrzymane w kolejnych miesiącach, gdyż nie został wysłany sygnał o potrzebie wzrostu kosztu pieniądza w najbliższym czasie.
RBA widzi oznaki ożywienia gospodarczego, jednak z drugiej strony obawia się, że dalszy wzrost wartości AUDa może prowadzić do wolniejszego wzrostu gospodarczego i inflacji. Kondycja australijskiego rynku pracy pozostaje dobra a nadmierny poziom zadłużeń gospodarstw domowych jest monitorowany.
Wydźwięk notatek był pozytywny i wsparł notowania waluty australijskiej. Para AUD/USD ponownie oddaliła się od wsparcia w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej. Z kolei dzisiaj warto śledzić decyzję Banku Węgier odnośnie stóp procentowych z tego względu, że w ostatnim czasie bank wysyłał gołębie sygnały. Co prawda konsensus rynkowy nie zakłada zmian w parametrach polityki pieniężnej, jednak nie można wykluczyć zaskoczenia ze strony tego banku centralnego.
Na rynku krajowym uwaga koncentruje się na ważnych publikacjach z polskiej gospodarki. Dzisiaj poznamy sierpniową produkcję przemysłową i budowlaną oraz sprzedaż detaliczną. Analitycy spodziewają się solidnych odczytów w porównaniu do poprzedniego miesiąca.
Wczorajsze dane dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia pozytywnie zaskoczyły. Zatrudnienie wzrosło w sierpniu o 4,6 proc. r/r wobec 4,5 proc. r/r w lipcu. Z kolei tempo wzrostu płac mocno przebiło rynkowe oczekiwania i wyniosło 6,6 proc. w skali roku wobec oczekiwanego wzrostu o 5,7 proc. r/r. Dobra kondycja rynku pracy stanowi wsparcie dla dalszego wzrostu konsumpcji prywatnej.
Notowania USD/JPY utrzymują się powyżej kluczowych średnich EMA w skali dziennej (50-, 100- i 200-okresowej), co świadczy o tendencji wzrostowej na tej parze. Po przełamaniu oporu na poziomie 110,85 notowania sukcesywnie znajdują się na coraz wyższych poziomach cenowych. Dzisiaj para przetestowała opór w postaci 61,8 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 114,48. Wzrosty chwilowo wyhamowały, jednak techniczny obraz rynku sprzyja powrotowi w okolice 112,00/10. Silnym wsparciem pozostają okolice 110,85 jenów za dolara.
EUR/USD przetestował dzisiaj geometryczny opór na poziomie 1,1994 w postaci 61,8 proc. zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 1,2092. Jak na razie wspomniany poziom stanowi barierę dla strony popytowej w drodze do testowania wrześniowego maksimum lokalnego. Para utrzymuje się powyżej kluczowych średnich EMA w skali dziennej, co świadczy o podtrzymaniu tendencji wzrostowej na tej parze. Silną strefę wsparcia wyznaczają okolice 1,1810/25, której ewentualne przełamanie stanowiłoby impuls do głębszej korekty na tej parze.
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Anna Wrzesińska