Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

W ciągu tygodnia złoty zyskał 4 grosze wobec euro

W ciągu tygodnia złoty zyskał 4 grosze wobec euro

17.04.2018
Konrad Ryczko

Wtorkowa, sesja na rynku walutowym przynosi podtrzymanie mocnego złotego, gdzie wycena EUR/PLN spadła poniżej 4,15 PLN.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1470 PLN za euro, 3,3476 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,8031 PLN względem funta szterlinga i 3,4856 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,104 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek tygodnia na rynku FX przyniósł kontynuację wzrostu wyceny PLN na większości zestawień. EUR/PLN dość gładko przebił 4,15 PLN wyznaczając blisko 2-miesięczne minima w okolic 4,1450 PLN. Globalny apetyt na ryzyko jest dość zaskakujący z uwagi m.in. na kolejne odsłony globalnego protekcjonizmu oraz weekendowe wydarzenia w Syrii.

Stąd wysnuwać można wniosek, iż przestrzeń do dalszej aprecjacji PLN zaczyna być ograniczona. Dodatkowo w okolicach 4,1315-4,1380 PLN widoczna jest silna strefa wsparcia. Dalsze zachowanie PLN (stabilizacja lub lekka korekta) zależeć będzie najpewniej od dalszych wydarzeń i działań D. Trump'a. Wczoraj Prezydent USA napisał na TT, iż niedopuszczalnym jest aby USA podnosiły stopy podczas gdy Chiny/Rosja dewaluują swoje waluty.

WSJ podał wczoraj, iż USA rozważają kolejne cła na towary/usługi z Chin. W kraju warto wspomnieć o dość zaskakującym odczycie inflacji bazowej powyżej prognoz (0,7 proc. r/r wobec oczek. 0,6 proc. r/r). Jest to oczywiście spadek z lutego (0,8 proc. r/r) niemniej nie zmienia to znacząco układu i oczekiwań co do stabilizacji stóp w wykonaniu RPP.

Złoty pozostaje mocny zyskując wobec większości walut zarówno w przypadku głównych jak i koszyka EM. Lokalnie warto wspomnieć o lekkiej korekcie na rynku SPW, gdzie po spadku poniżej 3,0 proc. obserwujemy powrót powyżej 3,10 proc. w przypadku papierów 10YT.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych w kraju. W NBP odbędzie się posiedzenie Rady ds. Systemu Płatniczego. Globalny kalendarz makro na dziś zawiera szereg wskazań z USA (m.in. dane z rynku nieruchomości, produkcja przemysłowa, wystąpienia przedstawicieli FED). W centrum uwagi mogą znaleźć się jednak spekulacje o kolejnych ruchach protekcjonistycznych USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN w ciągu tygodnia zanotował blisko 4-groszowy ruch spadkowy, co podbija scenariusz wyhamowania aprecjacji, a nawet możliwość lekkie korekty wzrostowej. Z technicznego punktu widzenia mocniejsza strefa wsparcia to 4,1317-4,1382 PLN.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.