Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Stasik: Wyprzedaż dolara nie jest przypadkowa

Stasik: Wyprzedaż dolara nie jest przypadkowa

16.08.2016
Jakub Stasik

Pomimo długiego weekendu w Polsce, zagraniczne rynki działały bez chwili wytchnienia, a tematem przewodnim wczorajszego i dzisiejszego handlu jest przede wszystkim słabość amerykańskiego dolara. Widoczne jest także umocnienie japońskiego jena oraz korekta na polskim złotym.

Wyprzedaż dolara nie jest przypadkowa i jest pokłosiem danych z tamtejszej gospodarki. Piątkowe figury dotyczące sprzedaży detalicznej oraz inflacji mierzonej koszykiem producenta rozczarowały i oddaliły możliwość rychłej podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną.

O ile sama sprzedaż nie była tak zła, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, o tyle wzrost cen PPI może budzić wśród członków Rezerwy spory niepokój. Ceny spadły bowiem o 0.4% w skali miesiąc do miesiąca, a spadek zaliczyła nawet miara nieuwzględniająca tańszej ropy. Wysoka korelacja pomiędzy wskaźnikiem inflacji PPI oraz CPI rodzi ryzyko rozczarowania dzisiejszymi danymi, a także pokazuje, że powrót inflacji do celu na rynku amerykańskim może trwać dłużej, niż oczekiwano. To oczywiście woda na młyn dla sprzedających USD, choć ich zapędy mogą powstrzymać jutrzejsze minutes z lipcowego posiedzenia FOMC.

Drugim głównym post-weekendowym tematem jest spore umocnienie jena, który wraca w okolice szczytów z końca czerwca. Co ciekawe, japońskiej walucie nie zaszkodziły nawet dane dotyczące wzrostu gospodarczego, który w drugim kwartale okazał się być stagnacją.

Jest to kolejny kwartał w którym japońska gospodarka rozczarowuje, a rynek zaczyna dostrzegać, iż Bankowi Japonii kończy się i tak mocno już ograniczona amunicja, a co za tym idzie także możliwość stymulacji gospodarki i oddziaływania na rynki finansowe. Pewną nerwowość może budzić także "recenzja" polityki monetarnej, którą na wrzesień zapowiedział wspomniany bank centralny, choć z wewnątrz instytucji dobiegają głosy, iż raczej nie będzie wiązać się ona z redukcją ekspansji monetarnej.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.