Rynek czeka na ruch KE oraz reformę podatkową
Rynek czeka na ruch KE oraz reformę podatkową
Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, a uwaga inwestorów na szerokim rynku skoncentrowana jest na kwestiach reformy podatkowej.
Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2066 PLN za euro,3,5672 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6196 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7730 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,245 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek nowego tygodnia nie przyniósł większych zmian na wycenie złotego ani krajowych instrumentów dłużnych. Generalnie rynki wchodzą już w okres świąteczny cechujący się zwyczajowo niższą aktywnością obrotu. Potencjalny spokój mogą zakłócić jednak wydarzenia z USA - reforma podatkowa oraz „shutdown” budżetowy. W obydwu przypadkach szanse na podbicie awersji do ryzyka wydają się być jednak iluzoryczne.
Dziś Izba Reprezentantów głosować będzie nad ustawą podatkową – analogiczne wydarzenie w Senacie spodziewane jest na jutro/pojutrze, co pozwoliłoby podpisać D.Trumpowi dokument przed końcem roku.
Lokalnie dane z krajowego rynku pracy nie wstrząsnęły rynkiem – ponownie otrzymaliśmy potwierdzenie dobrej koniunktury (dynamiki 6,5 proc. w wynagrodzeniach, 4,5 proc. zatrudnienie) oraz sygnał presji płacowej. Trudno jednak oczekiwać wpływu publikacji na stanowisko RPP, która wykazuje wyraźny status „wait'n'see”. Pewnym czynnikiem ryzyka dla PLN pozostaje konflikt z Brukselą i fakt, iż KE może jutro zainicjować procedurę z art. 7 przeciw Polsce.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy „twarde”, realne dane z gospodarki dot. dynamiki produkcji przemysłowej (oczek. 9 proc. r/r) oraz sprzedaży detalicznej (7,5 proc. r/r) za listopad. Rynek oczekuje lekkiego spadku dynamik m.in. uwagi na efekt wysokiej bazy odniesienia. Na szerokim rynku uwaga inwestorów koncentruje się na losach ustawy podatkowej.
Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na notowaniach PLN nie uległy większym zmianom. EUR/PLN porusza się powyżej strefy wsparcia na 4,1866-4,1945 PLN. USD/PLN wyhamował impuls wzrostowy i oscyluje poniżej 3,60PLN.
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Konrad Ryczko