Ryczko: złoty w konsolidacji, Włochy na celowniku rynków
Ryczko: złoty w konsolidacji, Włochy na celowniku rynków
Początek tygodnia na rynku FX przyniósł skupienie się na temacie Włoch. Obniżka tamtejszego ratingu przez agencję Moodys została, przewrotnie, odebrana pozytywnie. Inwestorzy obawiali się mocniejszego cięcia (w zakres tzw. junk-bonds) a perspektywa pozostała stabilna.
Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi dalsze spadki eurodolara, co podbija presję na PLN. Polska waluta pozostaje jednak w ramach szerszej konsolidacji, a kwotowana jest następująco: 4,2915 PLN za euro, 3,7493 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7614 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8516 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,267 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
Początek tygodnia na rynku FX przyniósł skupienie się na temacie Włoch. Obniżka tamtejszego ratingu przez agencję Moody's została, przewrotnie, odebrana pozytywnie. Inwestorzy obawiali się mocniejszego cięcia (w zakres tzw. junk-bonds) a perspektywa pozostała stabilna.
Tyle z pozytywów. Konflikt dot. projektu budżetu trwa dalej, gdzie dodatkowo pojawiają się głosy o możliwym zainicjowaniu ,,procedury nadmiernego deficytu". Ponadto na rynku widoczna jest niepewność dot. scenariusza Brexit'u, co nie tylko negatywnie rzutuje na funta (2-tyg minima) ale również psuje nastroje wokół EUR.
Lokalnie warto wspomnieć o wypowiedziach przedstawiciela agencji S&P, który stwierdził, iż RPP rozpocznie cykl zacieśniania dopiero w 2020r., a deficyt nie przekroczy 2 proc. pomimo zbliżających się wyborów. Warto również wspomnieć, że GUS obniżył szacunek deficytu sektora fin. publ. za 2017 do 1,4 proc. wobec podawanych wcześniej 1,7 proc. Lokalnie nie dzieje się zbyt dużo - PLN pozostaje w ramach szerszej konsolidacji. Wyniki wyborów samorządowych pozostają bez wpływu na rynki, chociaż słychać opinie, iż sygnał alarmowy dla partii rządzącej może przynieść poluzowanie polityki fiskalnej.
W trakcie dzisiejszej sesji RPP odjedzie jednodniowe, bezdecyzyjne posiedzenie. Ponadto poznamy odczyt stopy bezrobocia za wrzesień, gdzie szacowane jest 5,8 proc.. Na szerokim rynku mamy dane dot.PPI z Niemiec oraz pakiet wystąpień bankierów centralnych z FED i BoE.
Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna wokół PLN nie uległa zmianie - kursy poruszają się w ramach szerszego zakresu wahań konsolidacyjnych od czerwca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Konrad Ryczko (DM BOŚ)