Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: złoty utrzymuje konsolidację, RPP w kalendarzu

Ryczko: złoty utrzymuje konsolidację, RPP w kalendarzu

07.03.2017
Konrad Ryczko

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł utrzymanie zmienności na wycenie PLN - w pierwszej fazie handlu złoty wyraźnie tracił na bazie pogorszenia nastrojów na szerokim rynku, aby następnie zniwelować zniżkę podczas obrotu w USA.

Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym przynosi próbę stabilizacji kursu PLN po podwyższonej zmienności na początku tygodnia. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3074 PLN za euro, 4,0681 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0223 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9786 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,701 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia na rynku walutowym przyniósł utrzymanie zmienności na wycenie PLN - w pierwszej fazie handlu złoty wyraźnie tracił na bazie pogorszenia nastrojów na szerokim rynku, aby następnie zniwelować zniżkę podczas obrotu w USA.

Kluczowym kwestiami dla inwestorów pozostają: perspektywy polityki monetarnej w USA oraz zbliżające się wybory prezydenckie we Francji.

W pierwszym przypadku wydaje się, iż marcowa podwyżka stóp jest już przez rynek zdyskontowana, a większy wpływ na notowania USD będą miały perspektywy dalszego zacieśniania polityki połączone z wyczekiwanym programem D. Trump'a.

W drugim przypadku wydaje się, iż lokalny kryzys na lewicy został zażegnany, a F. Filon otrzyma wsparcie partii. Ewentualne spekulacje o zmianie kandydata są o tyle istotne, iż podbijają sondaże Marie Le Pen, która traktowana jest jako główny czynnik ryzyka dla rynków z uwagi na swoje antyunijne nastawienie. Lokalnie brak jest istotniejszych wydarzeń, co powoduje, iż inwestorzy na PLN śledzą głównie doniesienia z szerokiego rynku, a sama wycena złotego tkwi w ramach szerokiej konsolidacji.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami zakończenia posiedzenia RPP. Zdecydowana większość rynku nie oczekuje zmian w zakresie polityki monetarnej, a bazowy scenariusz zakłada dopiero pierwsze podwyżki w I kw. 2018r. To co może być istotne to nastawienie członków Rady do ostatniego podbicia inflacji i perspektyw dla krajowej gospodarki na kolejne miesiące (projekcja NBP).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajszy impuls deprecjacyjny na PLN został w dużej mierze ograniczony. W konsekwencji obserwujemy utrzymanie szerokiego zakresu konsolidacji na PLN. Teoretycznie układ techniczny premiuje umocnienie PLN, jednak z uwagi na podwyższoną zmienność należy przede wszystkim śledzić sygnały z szerokiego rynku (lekka zmiana w kierunku układu risk-off).

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.