Ryczko: Złoty pozostaje stabilny przy niskiej aktywności rynku
Ryczko: Złoty pozostaje stabilny przy niskiej aktywności rynku
Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego, który od początku tygodnia stabilizuje się wobec zagranicznych dewiz.
Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2650 PLN, 3,8082 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9194 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9016 PLN w zestawieniu z funtem szterlingiem. Rentowności polskiego długu spadły do okolic 2,662% w przypadku papierów 10-letnich.
Początek nowego tygodnia handlu na rynku polskich aktywów nie przyniósł istotniejszych zmian na wycenie złotego. Polska waluta stabilizowała się wobec zagranicznych walut, kontynuując ruchy konsolidacyjne po niedawnym umocnieniu.
Dzień wolny od handlu w Polsce ograniczył aktywność inwestorów na, i tak mało zmiennym, wakacyjnym rynku. Warto jednak zaznaczyć, iż z perspektywy czasu brak jest istotniejszej reakcji rynku na słabsze, piątkowe dane dot. dynamiki PKB za II kw. Wskazanie na poziomie 3,1% r/r (wobec oczek. 3,3%) zostało odebrane jako sygnał dalszej słabej koniunktury w zakresie inwestycji.
Momentalnie na rynku pojawiły się spekulacje nt. ewentualnej obniżki stóp (wspierane przez wypowiedzi członków RPP), jednak wydaje się, iż scenariusz ten jest mało realny, a najbliższe miesiące przyniosą nam dalszą stabilizację stóp. W przypadku rentowności krajowego długu warto wspomnieć o skokowym spadku rentowności (10YT) do okolic 2,63%, jednak również tutaj ruch ten można tłumaczyć ograniczoną aktywnością rynku. W szerszym ujęciu nieco słabszy dolar wspiera wyceny walut EM, jednak w przypadku PLN możemy mówić o powrocie do ruchów konsolidacyjnych. Kolejne istotne dane makro poznamy w czwartek (produkcja przemysłowa), kiedy odbędzie się również aukcja długu.
W trakcie dzisiejszej sesji MF poinformuje o wielkości podaży długu na czwartkową aukcję. Ponadto NBP poda dane dot. inflacji bazowej, gdzie spodziewany jest spadek do -0,3% r/r wobec -0,2% r/r w czerwcu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytowi niemieckiego indeksu ZEW za sierpień (oczek. 2 pkt.) oraz popołudniowym wskazaniom z USA.
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Konrad Ryczko