Ryczko: złoty nieco słabszy po informacjach KE
Ryczko: złoty nieco słabszy po informacjach KE
Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabszego PLN wobec zagranicznych dewiz. Ruchy ten widoczne są przede wszystkim na zestawieniach z euro oraz brytyjskim funtem. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2590 PLN za euro, 3,5554 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7036 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7303 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,213 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku przyniosło nam słabszego PLN oraz gorsze zachowanie krajowego rynku akcyjnego wobec zagranicznych parkietów. Część inwestorów tłumaczyła to reakcją na oświadczenie KE, która w przypadku kontynuacji rozbieżności stanowisk z polskim rządem, gotowa jest do skierowania sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.
Wczorajszy odczyt inflacji bazowej za sierpień wypadł zgodnie z oczekiwaniami przyjmując wartość 0,7 proc. r/r. Lokalne czynniki (konflikt z KE, zaskakująco gołębia retoryka jednego z członków RPP) pozostają raczej umiarkowanie negatywne, jednak to sytuacja na szerokim rynku pełni tu kluczową rolę cenotwórczą.
Obecne odbicie dolara traktowane jest w dalszym ciągu jako korekta wzrostowa, jednak słychać również głosy, iż długoterminowy dołek na USD jest już za nami. Scenariusz ten byłby niekorzystny dla walut EM, w tym PLN, choć należy mieć świadomość, iż mocniejsze odbicie na dolarze byłoby prawdopodobne dopiero w momencie kiedy inwestorzy przekonani zostaną do jastrzębiego stanowiska FED.
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt bilansu handlowego za lipiec dla polskiej gospodarki - rynek spodziewa się deficytu na poziomie -675 mln EUR (na poziomie rach. Bieżącego).
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Konrad Ryczko