Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: złoty kontynuuje odbicie

Ryczko: złoty kontynuuje odbicie

09.07.2018
Konrad Ryczko (DM BOŚ)

Poranny handel przynosi kontynuację tendencji z piątku, gdzie relatywnie słabe dane (m.in. wzrost płac) z USA przyczyniają się do lekkiej presji podażowej na dolarze. Eurodolar odbija, a wraz z nim obserwujemy kontynuację korekty wzrostowej na większości walut EM, w tym również na złotym .

Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX przynosi podtrzymanie odbicia złotego, w czym pomaga również słabszy dolar. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3466 PLN za euro, 3,6965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7387 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9136 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,209 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Poranny handel przynosi kontynuację tendencji z piątku, gdzie relatywnie słabe dane (m.in. wzrost płac) z USA przyczyniają się do lekkiej presji podażowej na dolarze. Eurodolar odbija, a wraz z nim obserwujemy kontynuację korekty wzrostowej na większości walut EM, w tym również na PLN.

EUR/PLN testuje obecnie okolice 4,34 PLN wobec niedawnych 4,41 PLN. Lokalnie warto wspomnieć o odczycie z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia za czerwiec wyniosła 5,9 proc.. Ostatni raz taki poziom obserwowaliśmy w 1990r. Rynek pracy pozostaje mocny, jednak należy mieć świadomość, iż dynamika spadku stopy będzie malała, a sama sytuacja na rynku pracy (ograniczenie podaży, potencjalnie wysokie koszty) może docelowo negatywnie rzutować na perspektywy wzrostu. Kluczowym czynnikiem dla PLN pozostają jednak wydarzenia i nastroje na szerokim rynku (m.in. kwestie tzw. wojen handlowych), podczas gdy czynniki lokalne (dane makro, konflikt z Brukselą) zepchnięte zostały na dalszy plan.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Na szerokim rynku warto zwrócić uwagę na wystąpienia bankierów centralnych m.in. z EBC (Draghi) czy FED (Kashkari).

Z rynkowego punktu widzenia PLN odreagował z okolic 4,41 PLN do 4,35 PLN. Wydaje się, iż obecne próby zejścia niżej wynikają w dużej mierze z odbicia eurodolara. Potencjalnie jednak słabszy USD mógłby doprowadzić do zainicjowania ruchu na południe na USD/PLN, gdzie układ techniczny jest bardziej korzystny (przestrzeń do spadków w kierunku 3,61 PLN).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.