Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: złoty bez większych zmian, rynek zerka na dolara

Ryczko: złoty bez większych zmian, rynek zerka na dolara

07.08.2017
Konrad Ryczko

Piątkowa sesja przyniosła próbę wygenerowania korekty spadkowej na złotym pod umocnienie dolara po lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Podbicie prognoz przez odczyt NFP przy 0,3 proc. w zakresie wzrosty płacy godzinowej odebrane zostało jako pakiet danych wspierających wycenę amerykańskiej waluty z 15-miesięcznych minimów.

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz - inwestorzy pozostają w dużej mierze pod wpływem piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2421 PLN za euro, 3,5970 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7038 PLN wobec franka szwajcarskiego oraz 4,6968 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,363 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Piątkowa sesja przyniosła próbę wygenerowania korekty spadkowej na PLN pod umocnienie dolara po lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Podbicie prognoz (183k) przez odczyt NFP (209k) przy 0,3 proc. w zakresie wzrosty płacy godzinowej odebrane zostało jako pakiet danych wspierających wycenę amerykańskiej waluty z 15-miesięcznych minimów.

Korekta wzrostowa na USD nie jest jeszcze jednak przesądzona, co przesuwa uwagę na odczyty inflacyjne z USA. Dane te oczywiście rozpatrywane są przez pryzmat potencjalnych działań FED we wrześniu.

Lokalnie trudno wskazać na mocniejsze czynniki cenotwórcze - krajowe dane pozostają na dalszym tle (m.in. z uwagi na stabilizacji polityki monetarnej), a podbicie napięcia na linii KE - Polska traktowane jest jako ryzyko „mniejszego kalibru” bez prawdopodobnych znaczących reperkusji.

W konsekwencji obserwujemy utrzymanie wyceny PLN na mocnych poziomach - głównym ryzykiem pozostaje potencjalne odbicie na wycenie dolara amerykańskiego, co może zaszkodzić notowaniom walut EM, w tym PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest kluczowych odczytów makro z krajowej gospodarki. NBP poda jedynie dane dot. poziomu aktywów rezerwowych za lipiec oraz sytuacji na rynku kredytowym w III kw. 2017r. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się wystąpieniom decydentów z FED oraz porannemu wskazaniu dot. produkcji przemysłowej z Niemiec.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.