Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: złoty bez większych zmian, pomimo niepewności na szerokim rynku

Ryczko: złoty bez większych zmian, pomimo niepewności na szerokim rynku

26.03.2018
Konrad Ryczko (DM BOŚ)

Ostatnie sesje na rynku złotego przyniosły wyhamowanie trendu spadkowego i zapowiedź potencjalnego odbicia. Z fundamentalnego punktu widzenia na rynkach obserwujemy jednak wzrost awersji do ryzyka, co może okazać się kluczowym czynnikiem.

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie PLN, jednak układ technicznych wskazuje na możliwe lekkie podbicie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2293 PLN za euro, 3,4189 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6088 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8317 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,241 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku PLN przyniosły wyhamowanie trendu spadkowego i zapowiedź potencjalnego odbicia. Z fundamentalnego punktu widzenia na rynkach obserwujemy jednak wzrost awersji do ryzyka, co może okazać się kluczowym czynnikiem.

Inwestorzy obawiają się, iż ostatnie ruchy na cłach USA i Chin mogą być zapowiedzią tzw. wojny handlowej. Dodatkowo obserwujemy ruchy korekcyjne na giełdach, a wycena japońskiej waluty (zwyczajowej bezpiecznej przystani) jest w najwyższym punkcie od listopada 2016r. Warto jednak dodać, iż duży wpływ na ruchy na JPY ma trwający kryzys wokół S. Abe'a. Globalny układ risk off/on nie zachęca więc do zwiększenia ekspozycji na waluty EM, gdzie poza słabszym USD trudno doszukiwać się pro popytowych czynników.

Wśród lokalnych wydarzeń warto wspomnieć o spodziewanym braku aktualizacji ratingu ze strony Moody's, który pozostaje na poziomie A2/stable. W szerszym ujęciu układ wokół PLN nie zmienia się - technicznie widoczna jest próba lekkiego odbicia, jednak zarówno zewnętrzne (FED, risk off) jak i wewnętrzne (wyhamowanie dynamiki wzrostu, gołębia RPP) czynniki fundamentalne stanowią potencjalny nawis podażowy.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. Również szeroki kalendarz makro na dziś nie zawiera dużej ilości danych, co sugeruje, iż inwestorzy skupią się przede wszystkim na słabym zamknięciu Wall St. z piątku.

Z rynkowego punktu widzenia notowania EUR/PLN pozostają powyżej 4,22 PLN, jednak w sporej odległości od niedawnych 4,2450 PLN. Najciekawiej prezentuje się obecnie para GBP/PLN, gdzie po okresie dynamicznych wzrostów rynek nie może zamknąć się powyżej 4,84 PLN, co sugeruje potencjalny impuls korekcyjny.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.