Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: utrzymanie presji na złotym

Ryczko: utrzymanie presji na złotym

22.06.2017
Konrad Ryczko

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło wyhamowanie impulsu spadkowego, jednak presja pozostaje utrzymana. Wsparciem dla PLN, oraz innych walut EM, jest chwilowo fakt, iż notowania dolara wyhamowały zwyżki, a w przypadku EUR/USD możemy mówić o pewnym odreagowaniu.

Poranny, czwartkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. Złoty kwotowany jest na rynku następująco: 4,2537 PLN za euro, 3,8073 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9163 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8270 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,205 proc. w przypadku papierów 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło wyhamowanie impulsu spadkowego, jednak presja pozostaje utrzymana. Koszyk BOSSA PLN zbliżył się do strefy wsparcia na 90,3-90,65 pkt., co potwierdza ewentualne wyhamowanie wzrostów na EUR/PLN w rejonie 4,26-4,2770 PLN.

Wsparciem dla PLN, oraz innych walut EM, jest chwilowo fakt, iż notowania dolara wyhamowały zwyżki, a w przypadku EUR/USD możemy mówić o pewnym odreagowaniu. Dodatkowo na wykresie ropy widoczne są próby stabilizacji spadków. W konsekwencji trudno mówić o układzie premiującym rozegranie mocnego PLN, jednak również sama dynamika korekty powinna zostać ograniczona. Kluczową kwestią pozostają sygnały zza oceanu dot. polityki monetarnej FED. Po niedawnym posiedzeniu FED, i komentarzach FOMC, rynek zaczyna wyceniać trzecią podwyżkę stóp w tym roku.

W kalendarzu makro na dziś mamy publikację protokołu z ostatniego posiedzenia RPP - wydarzenie to nie powinno jednak istotne wpłynąć na handel gdyż Rada wykazuje mocne przywiązanie do stabilizacji stóp. Ponadto MF przeprowadzi aukcję zamiany, a GUS opublikuje (mało istotne z punktu widzenia handlu) dane dot. koniunktury konsumenckiej za czerwiec. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytom makro z USA, gdzie poznamy m.in. wnioski o zasiłek. Ponadto w godzinach popołudniowych planowane jest wystąpienie przedstawiciela FED (J. Powell).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy utrzymanie presji podażowej na PLN, co utrzymuje scenariusz korekty EUR/PLN w stronę 4,26-4,2770 PLN. Również na pozostałych parach widoczne są próby rozegrania słabszego złotego - od początku roku PLN pozostaje jedną z najmocniejszych walut, co podbija prawdopodobieństwo mocniejszego ruchu korekcyjnego.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.