Ryczko: Stabilizacja złotego. Bez niespodzianek w RPP
Ryczko: Stabilizacja złotego. Bez niespodzianek w RPP
Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie słabszego złotego.
W dalszym ciągu jednak ruch ten odbywa się w ramach stabilizacji przy 4,10 CHF/PLN. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4425 PLN za euro, 4,0051 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,1082 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1962 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,874% w przypadku obligacji 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło stabilizację kursu złotego, pomimo pogorszenia nastrojów na szerokim rynku. Pod presją ponownie znalazł się brytyjski funt i tamtejsze aktywa, co powiązane zostało z doniesieniami o wstrzymaniu wypłat kilku funduszy nieruchomości z UK.
W konsekwencji obserwowaliśmy spadki na rynkach kontraktów na indeksy, surowce oraz podbicie presji podażowej na walutach EM. Wydarzeniem sesji na rynku krajowym było zakończenie pierwszego posiedzenia RPP pod przewodnictwem A. Glapińskiego. Obyło się bez większych niespodzianek, gdyż powszechnie oczekuje się, iż Rada utrzyma aktualny poziom stóp (1,5% referencyjna) aż do połowy 2017r.
Dodatkowo ostatnie wydarzenia w Europie wskazują, iż termin ten może zostać dodatkowo wydłużony. Warto jednak odnotować, iż w projekcji makro NBP nastąpiło obniżenie prognozy wzrostu PKB na 2016r. do ok. 2,6-3,8% (3,2%). Co ciekawe w opinii członków RPP dynamika ta będzie jednak bardziej zbliżona do 3,6%, czyli poziomów zbliżonych do prognoz MFW dla Polski.
W szerszym ujęciu rynek tkwi w stanie niepewności – z jednej strony inwestorzy otrząsnęli się już z szoku po wynikach referendum w Wlk. Brytanii, z drugiej jednak w dalszym ciągu ciężko nakreślić domyślny scenariusz Brexit'u i jego wpływ na Europę z politycznego i gospodarczego punktu widzenia. W przypadku PLN dodatkowo należy mieć na uwadze lokalne czynniki ryzyka w postaci ustawodawstwa oraz zbliżającą się lipcową rewizje ratingu przez Fitch, gdzie możemy być świadkami obniżenia perspektywy.
W trakcie dzisiejszej sesji resort MF przeprowadzi aukcję długu o wartości 3-6 mld PLN. Poprzedni przetarg został odwołany z uwagi na rynkową panikę po wynikach referendum w Wlk. Brytanii, jednak ostatnie spadki rentowności krajowego długu wskazują, iż możemy spodziewać się solidnego popytu. Ponadto w trakcie dzisiejszej sesji NBP poda wartość aktywów rezerwowych za czerwiec. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym dot. produkcji przemysłowej (m.in. Niemcy oraz UK) oraz popołudniowym wskazaniom z USA (raport ADP, raport Challengera, wnioski o zasiłek).
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Konrad Ryczko