Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: Ograniczenie wzrostów franka powyżej 4,10 zł

Ryczko: Ograniczenie wzrostów franka powyżej 4,10 zł

17.06.2016
Konrad Ryczko

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło podbicie zmienności jednak ostatecznie zamknięcia dnia wypadły bliżej punktów odniesienia. Największe ruchy obserwowaliśmy na parze USD/PLN, która lokalnie rosła nawet 1,7 proc.

Poranny, piątkowy handel na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego PLN po tym jak wczorajsza sesja potwierdziła ograniczenie dalszych spadków na wycenie złotego. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,4153 PLN za euro, 3,9254 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0668 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,5922 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 3,264 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło podbicie zmienności jednak ostatecznie zamknięcia dnia wypadły bliżej punktów odniesienia. Największe ruchy obserwowaliśmy na parze USD/PLN, która lokalnie rosła nawet 1,7 proc. Było to oczywiście spowodowane sytuacją na szerokim rynku, gdzie wycena dolara podlegała dużych wahaniom.

W dalszym ciągu jednak uwaga inwestorów skupia się na zbliżającym referendum w Wlk. Brytanii. Kolejna porcja sondaży przyniosła podbicie prawdopodobieństwa ,,Brexit'u" do 41 proc., jednak aktualnie scenariusz ten znów szacowany jest na ok 35 proc.

Niemniej widocznym jest, iż temat ,,Brexit'u" jest obecnie kluczowym dla nastrojów oraz zachowania większości aktywów. Instrumenty pochodne wskazują na potencjalne podbicie zmienności, a indeks VIX jest na najwyższych poziomach od marca br.

Warto ponadto zauważyć, iż wczorajsza próba dalszej przeceny na rynkach spotkała się już z kontrą ze strony kupujących, co może świadczyć o wstępnym wycenieniu obecnego proc. wyjścia Wlk. Brytanii ze struktur unijnych i daje szansę na stabilizację kursów również w trakcie piątkowego handlu.

Warto również wspomnieć, iż instytucje centralne jak EBC czy SNB szykują się do możliwej potrzeby stabilizacji rynku w przypadku Brexit'u. EBC zaoferował dodatkową płynność i linie swapowe podczas gdy SNB sygnalizuje możliwe ruchy w celu powstrzymania przepływów w kierunku CHF. Krajowe dane wypadły neutralnie, gdzie dynamika zatrudnienia za maj wyniosła 2,8 proc. (oczek. 2,8 proc.), a dynamika wynagrodzeń ukształtowała się na poziomie 4,1 proc. (oczek. 4,7 proc.).

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za maj. Rynek spodziewa się publikacji na poziomie 4,65 proc. (wobec 6 proc. uprzednio) ora 3,0 proc. (odpowiednio 3,2 proc.). Ponadto otrzymamy odczyt inflacji PPI, który wedle rynkowych szacunków miałby wynieść ok -0,9 proc. r/r.

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy, iż okolice powyżej 4,10 CHF/PLN przynoszą wzrost popytu na PLN w relacji do CHF. Od dołu kurs ograniczany jest strefą 4,04-4,05 PLN. Analogiczne układy obserwujemy m.in. na USD/PLN, gdzie kwotowania ,,odbiły się" od oporu na 4,00 PLN. W przypadku EUR/PLN podobną rolę pełni strefa 4,45-4,46 PLN.

 

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.