Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Ryczko: Nastroje wokół złotego są całkiem dobre

Ryczko: Nastroje wokół złotego są całkiem dobre

20.07.2016
Konrad Ryczko

Poranny, środowy handel na rynku walutowym przynosi stabilizację kursu złotego po wczorajszych, lekkich spadkach.

Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,3809 PLN za euro, 3,9787 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0300 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,2063 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności krajowego długu wynoszą 2,909% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na PLN przyniosło korektę mocnego, poniedziałkowego wzrostu wyceny PLN. Złoty nieznacznie tracił ok. 0,2-0,4% do głównych zagranicznych dewiz. Polska waluta otrzymała wsparcie w postaci krajowych danych makro, gdzie choć dynamika produkcji przemysłowej okazała się być zgodna z oczekiwaniami (6,0% r/r) to już sprzedaż detaliczna wyraźnie pobiła konsensus (4,6% wobec 3,7%).

Dane te potwierdzają mocny trend w konsumpcji, gdzie jednak część rynku doszukuje się pierwszych wyników zainicjowanego niedawno programu 500+. Wśród innych krajowych wydarzeń warto wspomnieć o pozytywnym zaopiniowaniu przez rząd prezydenckiej ustawy dot. obniżenia wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet). W dużej mierze jest to spełnieniem przedwyborczych obietnic A. Dudy, niemniej z rynkowego punktu widzenia ruch stwarza dodatkowe obawy o budżet w kolejnych latach (utrzymanie deficytu w ramach 3%).

W szerszym ujęciu nastroje wokół PLN są całkiem dobre. Złoty wyraźnie zyskał po decyzji Fitch i wydarzeniach w Turcji (transfer kapitałów z tego kraju), notując umocnienie do okolic 2-tygodniowych maksimów. W szerszym kontekście wydaje się jednak, iż utrzymujące się czynniki ryzyka na szerokim rynku ograniczać będą wyraźny wzrost popytu na aktywa CEE. S&P500 po wyznaczeniu nowych maksimów przeszedł w stan konsolidacji, co rodzi ryzyko lokalnej korekty.

Dodatkowo w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy szczegółów dotyczących dalszego scenariusza dla Brexit'u. W trakcie wczorajszej sesji MFW ściął prognozy globalnego wzrostu (do 3,1%) właśnie z uwagi na wydarzenia w Wlk. Brytanii. Szansą oczywiście pozostaje ewentualna redukcja ekspozycji na rynek turecki i transfer tych środków w kierunku regionu CEE. Niemniej poza pojedynczą sesją z poniedziałku trudno prognozować obecnie taki scenariusz.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. koniunktury konsumenckiej w lipcu. Ponadto na szerokim rynku otrzymamy dane dot. bilansu handlowego w Strefie Euro oraz pakietu danych dot. rynku prac w Wlk. Brytanii. W szerszym ujęciu inwestorzy czekają już na jutrzejsze posiedzenie EBC.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.