Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Rogalski: zastanawiające zachowanie tureckiej liry

Rogalski: zastanawiające zachowanie tureckiej liry

24.01.2017
Marek Rogalski

Na dzisiejszym posiedzeniu banku centralnego Turcji zdecydowano się jedynie na podniesienie stopy pożyczkowej overnight o 75 p.b. do 9,25 proc. Główna tygodniowa stopa repo pozostała niezmieniona na poziomie 8,00 proc., chociaż oczekiwano tutaj podwyżki o minimum 50 p.b.

W Tygodniku FX z minionego piątku zwracaliśmy uwagę na opinię szwajcarskiego banku UBS, którego zdaniem do ustabilizowania chwiejnej sytuacji na lirze konieczna byłaby „interwencyjna” podwyżka stóp o 200 p.b. do 10,00 proc. Dzisiejszy ruch Banku Turcji jest, zatem komentowany w mediach jako rozczarowujący, a także pokazujący, że bank centralny jest „blokowany” w swoich decyzjach przez otoczenie prezydenta Erdogana.

Zastępca premiera, Mehmet Simsek ocenił dzisiejszy ruch jako pozytywny, a doradca prezydenta Erdogana przyznał, że kluczowym działaniem w celu wyjścia z impasu powinny być reformy gospodarcze. Problem w tym, że wcześniej oficjele zdawali się dawać furtkę dla działań BT, rozumiejąc, że dalsza deprecjacja liry może ostatecznie prowadzić do dwucyfrowej inflacji, oraz poważnych problemów sektora bankowego.

Najciekawsze w tym wszystkim jest zachowanie się liry, która osłabła, ale tylko na krótko. Dzienny układ wykresu EUR/TRY, czy USD/TRY zdaje się pokazywać, że lira kreśli średnioterminowe dołki i ma szanse na umocnienie w najbliższych tygodniach. Problem w tym, że wciąż trudno jest znaleźć sensowne wytłumaczenie dla takiego ruchu...

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.