Rogalski: rynki czekają na wynik wyborów w USA
Rogalski: rynki czekają na wynik wyborów w USA
Dolar wytraciÅ tempo zwyżek, dzisiaj rano minimalnie sÅabsze sÄ tylko japoÅski jen i dolar kanadyjski. Inwestorzy czekajÄ na rozstrzygniÄcie dzisiejszego gÅosowania w wyborach do Kongresu. WedÅug sondaży Izba Reprezentantów może przypaÅÄ Demokratom, podczas kiedy Senat pozostanie u Republikanów.
WIELKA BRYTANIA: WedÅug doniesieÅ dziennika The Times, Bruksela może zaproponowaÄ Wielkiej Brytanii tzw. âniezależny mechanizmâ pozwalajÄ cy na wyjÅcie z tymczasowej unii celnej, co jest jednym z pomysÅów na rozwiÄ zanie sporu zwiÄ zanego z IrlandiÄ PóÅnocnÄ . Tymczasem dzisiaj rzÄ d premier May ma omawiaÄ szczegóÅy dotyczÄ ce umowy ws. Brexitu.
Agencja Bloomberg spekuluje jednak, że szefowa rzÄ du nie poprosi dzisiaj ministrów o jej zatwierdzenie. Jej wczorajsza rozmowa z premierem Irlandii, który daÅ do zrozumienia, że nie zgodzi siÄ na to, aby to Wielka Brytania samodzielnie ustalaÅa warunki trwania tzw. backstopu (planu awaryjnego dla Irlandii PóÅnocnej), miaÅo spotkaÄ siÄ z duÅ¼Ä krytykÄ ministrów. Zdaniem szefa resortu handlu nie można powiedzieÄ, że porozumienie ws. Brexitu zostanie zawarte w tym, lub przyszÅym miesiÄ cu, chociaż na pewno jest konieczne.
EUROSTREFA / WÅOCHY: Ministrowie finansów strefy euro na wczorajszym zamkniÄtym spotkaniu ponownie upomnieli WÅochów, co do koniecznoÅci naniesienia poprawek do projektu przyszÅorocznego budżetu, poinformowaÅy źródÅa. Minister finansów WÅoch, Giovanni Tria zapewniÅ, że rzÄ d pracuje nad osiÄ gnieciem kompromisu w tej sprawie, chociaż jak dodaÅ budżet nie zostanie zmieniony. Termin na wysÅanie poprawek mija 13 listopada.
EUROSTREFA / DANE: Ostateczne odczyty PMI dla usÅug w strefie euro wypadÅy lepiej od pierwszych szacunków na poziomie 53,3 pkt. - dane wyniosÅy 53,7 pkt., - ale i tak mamy spadek z 54,7 pkt.
USA / DANE: Opublikowane wczoraj po poÅudniu dane ISM dla usÅug wskazaÅy na mniejszy spadek gÅównego wskaźnika, niż sÄ dzono - w październiku do 60,3 pkt. z 61,6 pkt. (szacowano 59,3 pkt.).
AUSTRALIA: RBA na zakoÅczonym dzisiaj posiedzeniu nie zmieniÅ stóp procentowych (nadal 1,5 proc.), co byÅo powszechnie oczekiwane. Komunikat w zasadzie nie zmieniÅ siÄ wzglÄdem października, czekamy na kwartalne prognozy, które zostanÄ opublikowane w piÄ tek.
CHINY: Doradca Ludowego Banku Chin (Ma Jun) stwierdziÅ, że poziom 7 juanów za dolara (USD/CNY) nie jest kluczowym. PBOC ustaliÅ dzisiaj fiksing USDCNY na poziomie 6,9075 wobec 6,8976 wczoraj.
Opinia: Dolar wytraciÅ tempo zwyżek, dzisiaj rano minimalnie sÅabsze sÄ tylko japoÅski jen i dolar kanadyjski. Inwestorzy czekajÄ na rozstrzygniÄcie dzisiejszego gÅosowania w wyborach do Kongresu. WedÅug sondaży Izba Reprezentantów może przypaÅÄ Demokratom, podczas kiedy Senat pozostanie u Republikanów.
To jednak może oznaczaÄ torpedowanie projektów legislacyjnych BiaÅego Domu (dalsze ciÄcia podatków, czy też plany zwiÄkszenia wydatków na infrastrukturÄ), przy jednoczesnym nasileniu presji na kolejne Åledztwa i dochodzenia wymierzone w Donalda Trumpa (Demokraci wykorzystajÄ te dwa lata na kampaniÄ przeciwko prezydentowi, tak aby tak jak siÄ da, uniemożliwiÄ mu reelekcjÄ w 2020 r.).
Niemniej nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy możliwe przejÄcie izby niższej przez Demokratów, bÄdzie dobrÄ , czy też zÅÄ informacjÄ dla rynków finansowych. W kontekÅcie rosnÄ cych stóp procentowych, dalsze zwiÄkszanie nierównowagi budżetowej i zadÅużenia kraju (a tym byÅyby kolejne ciÄcia podatków i projekty na infrastrukturÄ), nie byÅoby odebrane pozytywnie. Rynki finansowe nie chcÄ też dalszej radykalizacji dziaÅaÅ USA w polityce zagranicznej, a konkretnie w relacjach z Chinami.
Niemniej âobrzucanie Trumpa bÅotemâ i obstrukcja jego dziaÅaÅ też nie byÅaby dobra, chociaż tu nie przesadzajmy - najwiÄksze ryzyko destabilizacji, czyli potencjalny impeachment, jest maÅo realne. Na tym straciliby też sami Demokraci, bo wiceprezydent Mike Pence mógÅby zostaÄ znaczenie lepiej odebrany przez elektorat i mógÅby mieÄ duże szanse na ewentualna reelekcjÄ. ReasumujÄ c - w pierwszej reakcji wygrana Demokratów w Izbie Reprezentantów może pomóc dolarowi, a w gdyby nieoczekiwanie to Republikanie utrzymali obie izby Kongresu, to dolar mógÅby siÄ osÅabiÄ. Niemniej w perspektywie kolejnych tygodni ten czynnik może mieÄ mniejsze znaczenie.
Rynki bÄdÄ koncentrowaÄ siÄ na dalszych dziaÅaniach FED (harmonogram podwyżek raczej nie zostanie zaburzony), oraz informacjach z pozostaÅych trzech frontów: relacji handlowych USA-Chiny (jestem ciekaw jak bÄdzie wyglÄ daÄ szkic umowy handlowej wedÅug Trumpa i co na to powiedzÄ ChiÅczycy), wÅoskiego budżetu (europejscy ministrowie naciskajÄ na wÅoski rzÄ d, a minister Tria twierdzi, że chce rozmawiaÄ o kompromisie, ale budżetu nie zmieni, czyli, co tak naprawdÄ wydarzy siÄ po 13 listopada?), oraz Brexitu (Bruksela rzuca koÅa ratunkowe proponujÄ c specjalne rozwiÄ zania w temacie irlandzkiego backstopu, ale z drugiej strony twarde stanowisko premiera Irlandii może utrudniÄ premier May pozyskanie poparcia wÅród ministrów wÅasnego rzÄ du, nie mówiÄ c już o gÅosowaniu w parlamencie).
Tym samym pewnym bÅÄdem może byÄ twierdzenie, że inwestorzy na rynku funta próbujÄ rozgrywaÄ pozytywny scenariusz. PrÄdzej mamy do czynienia z pokrywaniem krótkich pozycji, które graÅy pod scenariusz âbraku porozumieniaâ, gdyż prawdopodobieÅstwo takowego w ostatnich dniach zmalaÅo, chociaż nie oznacza to, że znikÅo.
Na wykresie koszyka BOSSA USD widaÄ, że cofamy siÄ w dóŠi roÅnie prawdopodobieÅstwo wyksztaÅcenia siÄ formacji gwiazdy wieczornej. Tyle, że to wykres tygodniowy i trzeba zawsze czekaÄ do piÄ tku, a do tego czasu ukÅad siÅ może siÄ zmieniÄ. Kluczowe bÄdzie oczywiÅcie to, czy wytrzyma widoczna na wykresie linia trendu wzrostowego (81,30 pkt.). Bez jej naruszenia o żadnym negatywnym scenariuszu nie może byÄ mowy. Nadal wiÄksze szanse tkwiÄ w ponownym testowaniu górki z zeszÅego tygodnia (82,30 pkt.).
Na ukÅadzie EURUSD nadal pozostajemy w trendzie spadkowym. Najbliższy opór to 1,1435 i jego ewentualne naruszenie mogÅoby byÄ sygnaÅem, że ukÅad siÅ zaczyna siÄ zmieniaÄ. Niemniej wtedy warto by jeszcze szukaÄ potwierdzenia w zÅamaniu 1,1450-60.
Bardzo ciekawy ukÅad jest na GBPUSD, gdyż doszÅo do wybicia oporu przy 1,3048. To teraz bÄdzie mocne wsparcie, chyba, że wspomniane wybicie potraktujemy jako faÅszywe. W przeciwnym razie rosnÄ szanse na scenariusz zakÅadajÄ cy, że przy 1,27 doszÅo do uksztaÅtowania siÄ pewnej formy podwójnego dna i ruchem âminimumâ jest zwyżka do 1,3250-1,3300. Warto, zatem obserwowaÄ, czy dzisiejsza Åwieca zamknie siÄ powyżej, czy też poniżej 1,3048.
Masz newsa, zdjÄcie lub filmik? PrzeÅlij nam przez dziejesie.wp.pl
© 2018 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.