Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Rogalski: dolar silniejszy słabością innych

Rogalski: dolar silniejszy słabością innych

22.05.2017
Marek Rogalski

Wprawdzie przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey'a zaplanowano na środę, to dzisiaj odbędzie się spotkanie z szefem Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, Jasonem Chaffetzem. Może mieć ono jednak charakter techniczny - Chaffetz chce się upewnić, czy dokumenty ze spotkań z prezydentem Trumpem, na które zamierza powołać się były szef FBI, nie staną się przedmiotem medialnych spekulacji.

EUROSTREFA: Pedro Sanchez ponownie stanął na czele hiszpańskiej Partii Socjalistycznej (PSOE) - zdecydowano w wewnętrznym głosowaniu. Wcześniej - na jesieni - zrezygnował on ze stanowiska po tym, jak zarzucano mu dążenie do rozłamu w partii, brak woli zawiązania szerokiej koalicji z konserwatystami z Partii Ludowej Mariano Rajoy'a, a także kiepskie wyniki ugrupowania w lokalnych wyborach. Sanchez firmuje skręt partii bardziej w lewo, nadal jest przeciwny współpracy z Rajoy'em, zwłaszcza w kwestii kluczowych reform gospodarczych. To może zapowiadać kolejne przedterminowe wybory parlamentarne w ostatnim czasie, gdyż rząd Rajoy'a pozostaje mniejszościowy.

WIELKA BRYTANIA: Według najnowszych sondaży różnica pomiędzy Partią Konserwatywną, a Partią Pracy zmalała do 9-13 p.p. Przedterminowe wybory do Izby Gmin zaplanowano na 8 czerwca. Jednocześnie minister w rządzie premier May ds. Brexitu (Davis) zagroził zerwaniem negocjacji ws. Brexitu, jeżeli UE zdecydowałaby się na nałożenie kar - punktem spornym są zobowiązania finansowe Wielkiej Brytanii wobec Unii Europejskiej. Proces negocjacji ma rozpocząć się 19 czerwca.

USA: Zdaniem przemawiającego w piątek Jamesa Bullarda z FED, ostatni spadek rentowności długoterminowych obligacji, oraz oczekiwań inflacyjnych powinien być ostrzeżeniem dla FED, aby nazbyt nie spieszyć się z podwyżkami stóp procentowych. Bullard pozostał też ostrożny w kwestii dynamiki wzrostu PKB - jego zdaniem w tym roku nie przekroczy ona znacząco 2,0 proc.

AUSTRALIA: Agencja S&P obniżyła oceny dla 23 tamtejszych instytucji finansowych wskazując, jako czynnik ryzyka wysokie ceny nieruchomości, oraz rosnące zadłużenie gospodarstw domowych (niemniej dla 4 największych banków noty pozostały niezmienione).

KOREA PÓŁNOCNA: Reżim dokonał w weekend kolejnej próby rakietowej.

Opinia: Wprawdzie przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey'a zaplanowano na środę, to dzisiaj odbędzie się spotkanie z szefem Komisji Nadzoru Izby Reprezentantów, Jasonem Chaffetzem. Może mieć ono jednak charakter techniczny - Chaffetz chce się upewnić, czy dokumenty ze spotkań z prezydentem Trumpem, na które zamierza powołać się były szef FBI, nie staną się przedmiotem medialnych spekulacji.

Tymczasem napięta atmosfera wokół Trumpa pomału się wycisza. Część polityków GOP ma wątpliwości, co do wiarygodności Comey'a, a także spekulacji mediów na ten temat, co sprawia, że potencjalne dochodzenie może teraz trwać miesiącami.

Dla rynków kluczowe będzie jednak to, na ile Kongres będzie zdeterminowany dotrzymać harmonogramu prac nad ustawami gospodarczo-podatkowymi. Zwłaszcza, że wcześniej trzeba będzie rozwiązać trudną kwestię ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych - w piątek pojawiły się głosy, że przyjęta przez Izbę Reprezentantów ustawa będzie musiała zostać napisana od nowa, jeżeli wyliczenia kongresowego biura budżetowego (CBO) pokażą, że może nie przynieść ona wystarczająco dużo oszczędności w najbliższych latach.

W tym tygodniu Donald Trump ma dość napięty program wizyt zagranicznych - dla rynków kluczowa może być jego wizyta w NATO, oraz spotkania podczas szczytu G-7. Większe znaczenie będą mieć spekulacje związane z czerwcową podwyżką stóp - tu kluczowe znaczenie będą mieć dane makro, jakie poznamy na początku czerwca - obecnie model CME FEDWatch wycenia szanse na taki ruch na poziomie 78,5 proc. Dolar może być też silny słabością innych walut - europejskich, ale nie tylko (do odbicia kwalifikuje się też USDJPY).

Sytuacja techniczna na koszyku FUSD (US Dollar Index) pokazuje jednak, że ewentualne odbicie dolara będzie krótkotrwałe, gdyż brakuje sygnałów świadczących o możliwości wyraźniejszego odwrócenia trendu już teraz - chociaż teoretycznie tygodniowy wskaźnik RSI 9 dotarł do swojego mocnego wsparcia.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.