Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Rogalski: dolar ma za sobą najlepszy okres od 6 tygodni

Rogalski: dolar ma za sobą najlepszy okres od 6 tygodni

08.12.2017
Marek Rogalski

Dolar ma duże szanse dowieźć dobry wynik do końca tygodnia. Argumenty za obserwowanym umocnieniem są takie same jak wczoraj i przedwczoraj - to nadzieje na wypracowanie wspólnej wersji ustawy podatkowej przez Kongres, a także zbliżające się posiedzenie FED.

CHINY: Nadwyżka handlowa w listopadzie wyniosła 40,21 mld USD wobec szacowanych 35 mld USD dzięki wyraźnemu przyspieszeniu dynamiki eksportu do 12,3 proc. r/r (to największy wzrost od marca, a szacowano jedynie 5 proc. r/r). Z kolei import rósł w tempie 17,7 proc. r/r (oczekiwano 11,3 proc. r/r).

JAPONIA: Ostateczna dynamika wzrostu PKB w III kwartale wyniosła 0,6 proc. k/k i 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym - tymczasem oczekiwania wynosiły 0,4 proc. k/k i 1,5 proc. w ujęciu zanualizowanym. To zasługa wyraźniejszego wzrostu wydatków kapitałowych firm - o 1,1 proc. k/k wobec szacowanych 0,4 proc. k/k.

WIELKA BRYTANIA: Zdaniem Komisji Europejskiej przedstawione przez Wielką Brytanię kolejne propozycje pozwalają przejść do kolejnej fazy negocjacji dotyczących Brexitu. Dzisiaj zaplanowano spotkanie premier Theresy May z szefem KE Jean-Claude Junckerem, na którym oficjalnie zostanie ogłoszone zawarcie porozumienia. Te musi być jeszcze zaakceptowane przez przywódców UE na szczycie 14-15 grudnia. Impas w kwestii granicy z Irlandią został przełamany, chociaż zdaniem lidera północnoirlandzkich unionistów z DUP, którzy warunkowo wspierają rząd Theresy May w Izbie Gmin, jest jeszcze wiele do zrobienia.

USA: Zdaniem lidera Demokratów w Senacie, Chucka Schumera, rozmowy w sprawie podwyższenia limitu zadłużenia USA idą w dobrym kierunku. Udało się przegłosować ustawę wstrzymującą cześć rządowych wydatków, co pozwoli ,,dotrwać" instytucjom do 22 grudnia (uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 81-14). Niemniej najpóźniej do tego czasu Kongres musi zgodzić się na podniesienie limitu zadłużenia. Tymczasem prasa spekuluje, że w styczniu Biały Dom może zainicjować temat inwestycji strukturalnych.

EUROSTREFA / NIEMCY: Prasa spekuluje, że kongres SPD najpewniej zgodzi się dzisiaj na rozpoczęcie negocjacji z chadekami ws. ponownego zawiązania Wielkiej Koalicji.

Opinia: Dolar ma duże szanse dowieźć dobry wynik do końca tygodnia. Argumenty za obserwowanym umocnieniem są takie same jak wczoraj i przedwczoraj - to nadzieje na wypracowanie wspólnej wersji ustawy podatkowej przez Kongres, a także zbliżające się posiedzenie FED.

Nie bez znaczenia są też prace nad ustawą podnoszącą limit zadłużenia - wczoraj Senat uchwalił ,,pomostowe rozwiązanie" dające dodatkowy czas na dogadanie się Republikanów z Demokratami w tej kluczowej sprawie najpóźniej do 22 grudnia (pierwotny termin mijał dzisiaj). W najbliższych godzinach uwagę zwrócą dane Departamentu Pracy, które poznamy o godz. 14:30. Zgodny z szacunkami wynik ADP w środę sprawia, że raczej trudno będzie o jakieś negatywne zaskoczenia.

Biorąc pod uwagę, że amerykańska gospodarka jest w zasadzie bliska stanu pełnego zatrudnienia, kluczowym odczytem stają się dane nt. dynamiki wynagrodzeń. Ich przyspieszenie byłoby odebrane dość korzystnie dla dolara (szacunki zakładają wzrost stawki płacy godzinowej w listopadzie o 0,3 proc. m/m).

Na wykresie koszyka FUSD zbliżyliśmy się w okolice istotnej strefy oporu 93,95-94,10 pkt. Jej złamanie dałoby mocny impuls do ataku w stronę maksimów z przełomu października i listopada b.r. przy 95 pkt. Nieudana próba złamania 94,10 pkt. może natomiast nasilić obawy, jak zachowa się dolar po komunikacie FED w przyszłym tygodniu.

Dzisiaj mamy bardzo ważny dzień dla funta. Jeszcze wczoraj wieczorem wydawało się, że impas w rozmowach dotyczących przejścia do drugiej fazy negocjacji ws. Brexitu nie zostanie przełamany. Punktem spornym pozostawała kwestia granicy z Irlandią (ustalenia krytykowali mi.in północnoirlandzcy unioniści z DUP), ale też sprawa dotycząca gwarantowania przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości praw obywateli UE, którzy pozostaną w Wielkiej Brytanii po Brexicie (tu uwagi zgłaszali chociażby zwolennicy twardego Brexitu).

Niemniej to, że porozumienie zostało przyjęte ,,za pięć dwunasta" może sprawić, że warto będzie zerknąć na jego szczegóły, a zwłaszcza to na ile zostaną one przyjęte ,,u siebie" przez brytyjskich polityków. Więcej informacji poznamy po zaplanowanym jeszcze dzisiaj spotkaniu Theresy May z Jean Claude Junckerem. Niemniej fakt, że May udało się jednak przejść z tematem Brexitu dalej, zmniejsza prawdopodobieństwo obalenia jej rządu w najbliższych tygodniach. Wtedy ci politycy, którzy chcieliby takiego scenariusza zostaliby obarczeni odpowiedzialnością za ryzyko tzw. chaotycznego Brexitu...

Na wykresie GBP/USD widać, że doszło wczoraj po południu do krótkotrwałego naruszenia wsparcia przy 1,3336-41, ale późniejszy wyraźny ruch w górę doprowadził do zanegowania większości spadków z ostatnich trzech dni. Trudno jednak ocenić na ile rynek będzie miał siłę wyjść w najbliższych dniach ponad opór z przełomu listopada i grudnia przy 1,3547.

Na wykresie EUR/USD widać, że trwa korekta spadkowa, a naruszenie okolic 1,1775, które były dolnym ograniczeniem hipotetycznego kanału spadkowego, to sygnał do przyspieszenia dynamiki ruchu. Teraz mocnym wsparciem jest strefa 1,1680-1,1710, której złamanie może okazać się trudne bez dodatkowego impulsu. Warto zwrócić uwagę, że obecne spadki to wynik lepszego postrzegania dolara (stąd też oczekiwania te muszą zostać potwierdzone w przyszłym tygodniu przez informacje z FED, oraz z Kongresu), a nie słabości euro.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.