Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Rogalski: Dolar jednak zaczyna ciągnąć w górę

Rogalski: Dolar jednak zaczyna ciągnąć w górę

28.12.2016
Marek Rogalski

Włochy są jednym z "czarnych łabędzi" na 2017 r. - ogromne ryzyko wiąże się z wynikiem przedterminowych wyborów parlamentarnych, a także dalszym rozwojem sytuacji wokół banków.

Chiny: Tamtejsza prasa zacytowała słowa przedstawiciela tamtejszego regulatora bankowego CBRC, który przyznał, że propozycja cięcia stopy rezerw obowiązkowych padnie w "stosownym czasie".

Japonia: Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 0,2 proc. m/m wobec szacowanego spadku o 0,5 proc. m/m, oraz 1,7 proc. r/r wobec 0,8 proc. r/r. Wstępne dane nt. produkcji przemysłowej za ten sam okres wskazał na wzrost o 1,5 proc. m/m i 4,6 proc. r/r (nieco poniżej szacunków 1,7 proc. m/m i 4,7 proc. r/r).

Naszym zdaniem: Wczoraj po południu pisaliśmy, że lepsze dane nt. indeksu zaufania konsumentów Conference Board, który powrócił do poziomów z 2007 r., nie dały większego impulsu dolarowi. To lepiej widać dopiero dzisiaj, chociaż rynek nadal jest ospały, a aktywność przed końcem roku niewielka.

Na wykresie koszyka BOSSA USD widać próbę respektowania linii trendu wzrostowego rysowanej po grudniowych dołkach. Tym samym nie można wykluczyć, że będą testowane okolice maksimum z 15 grudnia przy 86,70 pkt., a być może nawet i górki z 20 grudnia przy 86,88 pkt. Dopiero kolejny, górny knot rysowany od tych poziomów (potwierdzający ich znaczenie) może dać ewentualny impuls do naruszenia w/w linii wzrostowej trendu. Wtedy też wzrosłoby prawdopodobieństwo zejścia w rejon dołka z 19 grudnia przy 85,95 pkt.

Dane z Japonii nie mają ostatnio większego wpływu na rynek jena. Niemniej na wykresie USD/JPY widać drugą już białą świecę, a także złamanie krótkoterminowej linii trendu spadkowego, co może dać impuls do ataku na szczyty (118,23-118,66).

Mocną pozycję dolara widać zwłaszcza w relacji do brytyjskiego funta. GBP/USD nie jest w stanie podnieść się po wyraźnych spadkach, jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach, a rysująca się czarna świeca spadkowa może doprowadzić do złamania dołka z 22 grudnia przy 1,2227.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.