Rogalski: Dane z godziny szesnastej nie zmieniły układu rynku dolara
Rogalski: Dane z godziny szesnastej nie zmieniły układu rynku dolara
Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła w listopadzie do 5,61 mln. To niewielka zmiana, biorąc pod uwagę, że przed rewizją w październiku wartość ta wynosiła 5,60 mln. Ostatecznie dane wyniosły 5,57 mln. Niemniej dzisiejszy odczyt wypada lepiej od prognoz, które zakładały cofnięcie do 5,50 mln.
Wpływ tego odczytu na rynek jest jednak niewielki - dolar nadal się koryguje, co można przypisać przedświątecznej, ale i też związanej z końcem roku, realizacji zysków z dolarowych pozycji (te dały, zwłaszcza w ostatnich tygodniach sporo zarobić). Więcej emocji czeka nas jutro o godz. 14:30.
Na koszyku BOSSA USD w krótkim terminie nadal mamy szanse na korektę - kluczowy może okazać się test okolic minimum z poniedziałku przy 85,95 pkt.
W kontekście możliwej kontynuacji słabości dolara uwagę zwraca przytaczany wczoraj wykres GBP/USD, gdzie na dziennym układzie widać formację klina. Kluczowym tematem dla funta są nadal oczekiwania i spekulacje związane z procesem Brexitu - ostatnie sprzeczne wypowiedzi premier May nt. terminu negocjacji teoretycznie nie sprzyjają ograniczeniu możliwej niepewności, która zacznie dominować na rynku im bliżej będzie marcowego terminu uruchomienia procesu negocjacji.
Wcześniej, bo w styczniu mamy ostateczny wyrok Sądu Najwyższego dotyczący tego, kto ma ostatecznie inicjować ten proces (rząd czy parlament). Nie przeszkadza to jednak pojawieniu się korekty wzrostowej w perspektywie nadchodzących dni.
Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych.
Marek Rogalski