Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

"Czarny piątek" dla złotego

"Czarny piątek" dla złotego

24.06.2016
Konrad Ryczko

Ostatnie godziny przyniosły niebywałą zmienności na rynkach finansowych. Początkowo YouGov podał, iż zwolennicy „bremain'u” zdobyli 52 proc., co podbiło wyceny m.in. giełd w Azji. W kolejnych godzinach inwestorzy otrzymywali jednak coraz bardziej niepokojące informacje.

Wedle danych cząstkowych (BBC) z 304 na 382 komisji Brytyjczycy zagłosowali za wyjściem ze struktur unijnych z aktualną przewagą ok. 1,1 mln głosów.( poparcie dla Brexitu 51,5 proc.). Dane te nie są jednak jeszcze oficjalne, ponieważ te poznamy najprawdopodobniej po godz. 8:00.

Na rynkach obserwujemy „krach” który przynosi nam blisko 8 proc. spadki na japońskim Nikkei. Brytyjski funt traci ok. 11 proc. (historyczne 31-letnie minimum), a kontrakty na indeks FTSE wskazują otwarcie w okolicach -8 proc.

Równie mocno ucierpiał polski złoty, który typowany był jako jedna z walut, która w najmocniejszym stopniu może ucierpieć na tzw. „Brexit'cie”. Najmocniejsze ruchy obserwujemy wobec USD oraz CHF czyli walut traktowanych jako bezpieczne przystanie w trakcie „rynkowych dramatów”. Warto jednak pamiętać, iż szereg instytucji centralnych jak EBC czy SNB zapowiadały potencjalne działania rynkowe w przypadku „Brexit'u”.

W trakcie sesji w Azji kurs USD/PLN rósł blisko 8 proc. (najwyższe poziomy od stycznia), aktualnie zwyżka ta ograniczona została do ok. 6 proc. Taka dynamika ruchu wydaje się być wystarczającym powodem abyśmy obserwowali próby stabilizacji kursu w wykonaniu NBP (interwencje stabilizujące).

W szerszym ujęciu potencjalny „Brexit” stanowi zaskoczenie dla rynków, które rosły w ostatnich dniach licząc na pozytywne rozstrzygniecie referendum (betfair wskazywał na ok. 18 proc. prawdopodobieństwo Brexit'u). Równocześnie aktualny scenariusz stanowi czynnik ryzyka dla całej struktury UE wspierając możliwe ruchy separatystyczne w Europie.

Aktualnie nie znamy jednak oficjalnych wyników, co nakazuje wstrzymać się z prognozami dot. ewentualnych działań ze strony rządu w UK. Z lokalnego punktu widzenia to co obserwujemy na rynkach w ostatnich godzinach powoduje, iż znacząco rośnie prawdopodobieństwo wprowadzenia ustawy dot. przewalutowania kredytów w CHF.

Z rynkowego punktu widzenia PLN dość szybko osłabił się do naszych poziomów docelowych w przypadku Brexitu. EUR/PLN wzrósł do okolic 4,50 PLN za euro, a CHF/PLN przetestował okolice 4,20 PLN. Poziomy te należy obecnie traktować jako opory, czyli bariery przed dalszym spadkiem na wycenie PLN. Para GBP/PLN spadła do 5,3223 PLN, notując ponad 30groszowe osłabienie.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.