Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Mocny dolar znów ciąży złotemu

Mocny dolar znów ciąży złotemu

24.05.2018
Konrad Ryczko

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi wyhamowanie zwyżki dolara po publikacji minutes z ostatniego posiedzenia FED.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3009 PLN za euro, 3,6744 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6988 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9121 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,248 proc. w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny handlu na rynku FX cechowały się podwyższoną zmiennością z uwagi na ruchy na eurodolarze. Początkowo amerykańska waluta kontynuowała wzrosty poniżej 1,17 EUR/USD. W konsekwencji obserwowaliśmy utrzymanie presji na walutach EM, w tym PLN.

EUR/PLN zamiast kontynuować ruch korekcyjny ponownie podbił do strefy oporu w rejonie 4,31-4,3150 PLN. Docelowo jednak publikacja stosunkowo gołębich minutes z ostatniego posiedzenia FED zaszkodziła amerykańskiej walucie. Dodatkowo w tle pojawiły się spekulacje odnośnie nałożenia nowych ceł na samochody importowane do USA – czyli potencjalna, kolejna odsłona tzw. wojny handlowej na linii USA-Chiny.

Aktualny układ rynkowy, poza relatywnie mocnym dolarem cechuje się też pewnymi przepływami w stronę walut typu safe haven (JPY, CHF), co wraz z korektą na rynkach akcyjnych sugeruje lekki układ typu risk-off. W takim otoczeniu ewentualne odbicie techniczne na PLN będzie miało jedynie charakter korekty.

Dodatkowo lokalni gracze musieli wczoraj zmierzyć się ze słabszym wskazaniem dot. sprzedaży detalicznej za kwiecień (4,6 proc. r/r vs oczek. 8,1 proc. r/r). Warto zaznaczyć jednak, iż część obserwatorów spodziewała się niższego odczytu z uwagi na układ świąt. Niemniej wczorajsza publikacja popsuła nieco odbiór danych makro z początku maja (m.in. dobre wskazanie PKB za I kw.).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z rynku krajowego. MF przeprowadzi jedynie aukcję długu o wartości ok. 3 mld PLN. Ciekawie jest jednak na szerokim rynku, gdzie będziemy świadkami wystąpień wielu bankierów centralnych (BoE, EBC oraz FED). Dodatkowo w kalendarzu mamy publikację minutes z posiedzenia EBC oraz dane makro z USA.

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN ponownie znalazł się w strefie oporu na 4,31-4,3150 PLN. Kwotowania USD/PLN osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2017r. - teoretycznie również tutaj mamy jednak do czynienia z potencjalnym oporem 3,66-3,70 PLN. Wybicie ww. pełnego zakresu zmieniać będzie długoterminowy obraz techniczny na parze.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.