Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Kwiecień: złoty najmocniejszy od lipca

Kwiecień: złoty najmocniejszy od lipca

22.11.2017
Przemysław Kwiecień

Jutro w USA mamy Święto Dziękczynienia, zatem ten tydzień jest nieco wakacyjny. Amerykanie czekają nie tylko na święto, ale także szał piątkowych wyprzedaży określany jako Czarny Piątek. Dobre humory dopisują także inwestorom ponieważ to w USA rozpoczął się powrót do wzrostów, mimo iż niedawna przecena była tam znacznie mniejsza niż w Japonii czy Europie (można by wręcz rzec, że symboliczna).

W efekcie wczoraj widzieliśmy na Wall Street historyczne maksima i o ile na rynki nie spadnie niespodziewany grom, takie nastroje mogą utrzymać się do końca tygodnia. A to dobre wiadomości dla złotego. Wzrosty na giełdach sprzyjają rynkom rozwijającym się i w takich okolicznościach waluty takie jak złoty zazwyczaj zyskują i tak też było wczoraj. W tym korzystnym kontekście inwestorzy dyskontują też bardzo dobre dane z polskiej gospodarki, o których pisaliśmy wczoraj.

Analizując październikowe dane, które pokazały nie tylko przyspieszenie dynamiki produkcji, ale także mocną sprzedaż i kolejny wzrost dynamiki wynagrodzeń zwracaliśmy uwagę na ryzyko przegrzania gospodarki bez odpowiedniej odpowiedzi ze strony polityki gospodarczej - czy to w postaci zmian strukturalnych, czy reakcji banku centralnego.

Znakomitym przykładem są Węgry i Rumunia, które również korzystają z dynamicznego ożywienia w Europie. Jednak tam populistyczne rządy zdecydowały się dodatkowo na radykalne podniesienie płacy minimalnej oraz selektywne skokowe podwyżki w sektorze publicznym. Faktycznie na ten moment widać efekty w gospodarce: na Węgrzech dynamika wzrostu płac właśnie przyspieszyła do 13,6 proc. r/r, w Rumunii trzeci kwartał skończył się wzrostem PKB o 8,8 proc. r/r. Liczby te robią wrażenie, ale nie na inwestorach.

Podczas gdy na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy złoty zyskał 2 proc. wobec euro, węgierski forint stracił ponad 2 proc., zaś rumuński ron potaniał aż o 3 proc.. To oznacza, że kurs złotego wobec rona umocnił się o 5 proc. w ciągu zaledwie 3 miesięcy i to w czasie, gdy Rumunia notowała rekordowy wzrost gospodarczy. Inwestorzy słusznie obawiają się, że skrajnie ekspansywna polityka gospodarcza w tych krajach doprowadzi do wzrostu nierównowag: wewnętrznej (finanse publiczne i inflacja) oraz przede wszystkim zewnętrznej (deficyt handlowy i zadłużenie zagraniczne). To ważna lekcja dla Polski - bez rozsądnej polityki gospodarczej coraz lepsze dane niekoniecznie będą prowadzić do umocnienia złotego.

Wracając do bieżącej sytuacji rynkowej dziś najważniejszym wydarzeniem są minutes z ostatniego posiedzenia Fed. Rynki będą szukać w tym dokumencie wskazówek odnośnie grudniowej decyzji ws. stóp procentowych. Wcześniej bo o 14:30 poznamy dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. O 9:30 euro kosztuje 4,2137 złotego, dolar 3,5820 złotego, frank 3,6215 złotego, zaś funt 4,7459 złotego.

Powyższy tekst stanowi wyraz osobistych opinii i poglądów autora i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. 

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.