Kursy walut. Złoty czeka na impuls; w centrum uwagi odczyt PKB
Kursy walut. Złoty czeka na impuls; w centrum uwagi odczyt PKB
Wtorek 11 sierpnia nie przyniósł istotniejszych zmian kursu euro wobec dolara oraz złotego wobec euro. Kurs złotego oscylował wokół poziomu 4,40 za euro.
Głównym wydarzeniem dnia na rynku walutowym była publikacją niemieckiego indeksu ZEW na sierpień, który okazał się mocno rozbieżny w komponencie sytuacji bieżącej oraz oczekiwanej przyszłości.
Zobacz też: Złoto zalicza spadek na giełdzie. Uncja znowu poniżej 2000 dolarów
O ile optymizm niemieckich analityków ekonomicznych co do dalszego rozwoju sytuacji wyraźnie się poprawił (71,5 vs. oczekiwanie 58 oraz 59,3 poprzednio), o tyle ocena sytuacji bieżącej uległa pogorszeniu (-81,3 vs. oczekiwane -68,8 oraz -80,9 poprzednio w lipcu).
Tik Tok będzie zakazany? "Ameryka prowadzi grę. Jesteśmy za wolnością"
Dane wskazują, że chociaż sytuacja gospodarcza w Niemczech nie poprawiła się odczuwalnie w stosunku do poprzedniego miesiąca to nadzieje na ożywienie w kolejnych miesiącach stają się coraz większe.
Pierwszą reakcją na te dane było umocnienie euro wobec dolara, na skutek czego kurs euro/dolar z okolic 1,1750 wzrósł do 1,18. Jednak w dalszej części sesji europejskiej można było zauważyć ostudzenie emocji i powrót euro/dolara do środka przedziału 1,1750 – 1,18.
Zobacz też: Przeciętne wynagrodzenie. O ile naprawdę wzrosły zarobki?
W przypadku kursu złotego do euro trudno mówić o jakiejkolwiek reakcji na ZEW. Kurs złotego pozostawał w okolicach 4,40 za euro. Nasza główna para walutowa już od dłuższego czasu czeka na silniejsze impulsy. W tym tygodniu (w piątek) może nim być odczyt o krajowym PKB za II kwartał, który w przeciwieństwie do poprzedniego będzie obejmował już cały okres pandemiczny.
Jarosław Kosaty, PKO BP
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie