Kursy walut. Złoty broni się przed przebiciem ważnej granicy na euro
Kursy walut. Złoty broni się przed przebiciem ważnej granicy na euro
Czwartek przyniósł lekkie umocnienie złotego. Po teście 4,60 jeszcze w pierwszych godzinach sesji, kurs EUR/PLN dzień zakończył bliżej 4,56. Na rynku głównej pary walutowej, notowania euro zeszły do 1,082 USD.
Umocnienie złotego można wiązać z poprawą nastrojów na rynku węgierskiego forinta (za sprawą wprowadzenia przez bank centralny nowego narzędzia walki ze słabnącą walutą), bowiem otoczenie globalne nadal nie sprzyjało popytowi na ryzykowne waluty. Nerwowość rynków podtrzymywało oczekiwanie na popołudnie publikacje kolejnych danych z rynku pracy w USA.
Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce i na świecie. Analizujemy najnowsze dane
Wg publikacji raportu Challengera, w marcu amerykańskie firmy planowały zwolnienia na poziomie 222,29 tys. pracowników, przy czym dane te nie obejmują wypowiedzeń umów przez pracowników oraz przejść na emerytury.
Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję
Miesiąc wcześniej zapowiadana redukcja etatów wyniosła 56,66 tys. Z kolei, kolejny „koronawirusowy” raport dot. nowych podań o zasiłek dla bezrobotnych pokazał przyrost aż o 6,65 mln nowych bezrobotnych (po odsezonowaniu) w tygodniu do 28.03, podczas gdy najbardziej pesymistyczne prognozy wskazywały na przyrost rzędu 5,25 mln. Kolejne fatalne dane z amerykańskiego rynku pracy sprawiły, że na rynek powrócił popyt na bezpieczne aktywa, w tym na dolara.
Czytaj więcej: Koronawirus. Francja gotowa do nacjonalizacji firm
Nadal podtrzymujemy, że ze względu na dalszy rozwój pandemii, a także nasilające się obawy przed gwałtowniejszym spowolnieniem aktywności gospodarczej w 2Q, trudny dla EUR/PLN może być trwały powrót poniżej 4,55. Z kolei czynnikiem mogącym „chronić” kurs przed wzrostem istotnie powyżej 4,60 pozostawać będą polityka Fed-u i administracji USA. Oczekujemy, że 2Q 2020 kurs EUR/PLN zakończy na poziomie 4,58 przy EUR/USD w okolicach 1,08.
Czytaj więcej: Koronawirus. Polacy ruszyli do aptek i wykupują leki na zapas
Pragniemy zwrócić uwagę, że w obecnych warunkach, gdy procesy gospodarcze i rynkowe znajdują się pod dominującym wpływem epidemii koronawirusa, prognozy ekonomiczne i instrumentów finansowych obarczone są podwyższonym ryzykiem błędu.
Joanna Bachert, PKO BP
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie