Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Kursy walut. W centrum uwagi odczyt PKB

Kursy walut. W centrum uwagi odczyt PKB

13.08.2020

Środa była kolejnym dniem relatywnie stabilnej sytuacji na rynku euro wobec dolara oraz złotego wobec euro. Kurs euro/dolar oscylował wokół 1,1750, a kurs złotego wokół poziomu 4,40 za euro.

Wobec braku istotniejszych danych z krajowego rynku, kurs złotego pozostawał pod wpływem czynników globalnych, a te były za słabe, aby nadać mu wyraźniejszy kierunek.

Zobacz też: Duża strata Lotosu. Wynik 2 mld zł gorszy niż rok temu

Produkcja przemysłowa ze strefy euro za czerwiec okazała się co prawda nieco gorsza od oczekiwań, ale nie na tyle, aby być dużym zaskoczeniem dla rynku (-12,3 proc. wobec oczekiwanych -11,5 proc. oraz -20,4 proc. poprzednio w maju).

Dług publiczny ukrywany? Ekonomista mówi wprost

Z kolei dane inflacyjne z USA za lipiec (wskaźniki CPI), chociaż wyraźnie wyższe niż poprzednie, to jednak w świetle aktualnej gołębiej polityki Fed-u i nawoływania tej instytucji do dalszego zwiększania stymulacji fiskalnej w USA, miały również niewielki potencjał, aby stać się dla rynków zwiastunem możliwego zwrotu w polityce monetarnej amerykańskiego banku centralnego.

Zobacz też: Zyski banków spadły o połowę. Mniej kredytów, większe opłaty

W przypadku kursu euro/dolara, chociaż wspomniane dane dotyczyły bezpośrednio obszarów gospodarczych, które obejmuje bilateralny kurs, to jednak z wymienionych powodów również nie wpłynęły istotnie na notowania euro wobec dolara. Tu kluczową informacją, na którą czeka rynek, pozostają dalsze losy fiskalnych pakietów stymulacyjnych oraz kwestii powstrzymywania dalszego rozprzestrzeniania się COVID-19 w USA. W tych dziedzinach nie nastąpiły jednak wyraźniejsze zmiany.

Zobacz też: Inflacja "zjada" nasze pensje. O ile naprawdę wzrosły?

Złoty już od dłuższego czasu czeka na silniejsze impulsy. W tym tygodniu (w piątek) może nim być odczyt o krajowym PKB za II kwartał, który w przeciwieństwie do poprzedniego będzie obejmował już cały okres pandemiczny.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Jarosław Kosaty, PKO BP

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.