Kursy walut. Tak słabego kwartału dla złotego nikt się nie spodziewał
Kursy walut. Tak słabego kwartału dla złotego nikt się nie spodziewał
Za nami kwartał, którego nikt się nie spodziewał nawet z najgorszych snach. Choć wtorkowa sesja na krajowym rynku walutowym przyniosła podtrzymanie lepszych nastrojów, ogólnie presja jaka obecnie ciąży walutom ryzykownym nie była widoczna od kryzysu finansowego w 2008 roku.
Leżąca u podstawy globalnych wyprzedaży pandemia, wymuszająca zamykanie coraz większej części gospodarki i będzie w najbliższym czasie nadal wpływać na nastroje rynkowe, a to może wiązać się z utrzymaniem podwyższonej zmienności notowań na rynkach finansowych.
Czytaj więcej: Koronawirus w Polsce i na świecie. Analizujemy najnowsze dane
Wczoraj złoty stabilizował się na poziomach z końca ubiegłego tygodnia. Kurs EUR/PLN oscylował blisko 4,55 zaś USD/PLN trzymał się okolic 4,15. Na rynku głównej pary walutowej dolar początkowo odrabiał ubiegłotygodniowe straty, kurs EURUSD zszedł do 1.092 ostatecznie kończąc dzień powyżej 1,10.
Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję
Świat podąża w stronę recesji, a bieżące dane mogą być zaledwie przedsmakiem tego, co nas czeka. Globalne rozprzestrzenianie się wirusa skutkuje lockdownem na szeroką skalę, który paraliżuje rynki.
W środę poznamy przemysłowy ISM z USA. Mając na uwadze, że dobrym prognostom jego zmian jest przemysłowy Dallas Fed należy oczekiwać mocnego jego spadku. Jak pokazały ostatnie dane, marcowy indeks dla przemysłu, określający aktywność wytwórczą w tym regionie Stanów Zjednoczonych, tąpnął aż do -70 pkt. Miesiąc wcześniej kształtował się na poziomie 1,2 pkt.
Czytaj więcej: Koronawirus. Francja gotowa do nacjonalizacji firm
Przy utrzymującej się słabości amerykańskiej gospodarki możliwość dalszego wsparcia widzi szef Fed z St. Louis. J.Bullard uważa, że dodanie bilionów dolarów pożyczek do długu publicznego w USA jest niezbędnym wsparciem fiskalnym w obliczu zamknięć i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa i nie utrudni zdolności kraju do wzrostu w przyszłości. W celu wsparcia gospodarki, wszystkie opcje dostępne w ramach mandatu, gotowy jest też rozważać EBC, w tym zwiększyć skalę zakupów i zmienić ich skład.
Joanna Bachert, PKO BP
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie