Zadzwoń i zapytaj o kurs!
Tarasy: 81 464-44-60, 510-089-051, 501-099-489, 603-741-092
WALUTY TURYSTYCZNE W ATRAKCYJNYCH CENACH KUPUJEMY BANKNOTY GBP CHF WYCOFANE Z OBIEGU

Kursy walut. Niepewność dotycząca wyborów prezydenckich może osłabić złotego

Kursy walut. Niepewność dotycząca wyborów prezydenckich może osłabić złotego

04.05.2020
Oprac. A.Unton

W ubiegłym tygodniu kurs euro wzrósł do 4,56 zł, co oznacza, że złoty osłabił się o niecały 1 proc. Od poniedziałku do czwartku kurs euro kształtował się w przedziale 4,53-4,55 zł.

Konferencje po posiedzeniach amerykańskiego i europejskiego banku centralnego w ubiegłym tygodniu nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Dane o krajowej inflacji również przeszły bez echa. W piątek, pod nieobecność krajowych inwestorów, doszło do osłabienia kursu złotego. Było ono częściowo związane ze wzrostem niechęci inwestorów do ryzyka.

Również kurs eurodolara był relatywnie stabilny przez pierwszą część tygodnia. W piątek nastąpiło jednak osłabienie dolara względem euro m. in. po wypowiedzi Donalda Trumpa dotyczących nałożenia kolejnych sankcji gospodarczych na Chiny. Prezydent USA w swoich wypowiedziach ponownie obarczał Chiny odpowiedzialnością za wybuch pandemii COVID-19 i groził wprowadzeniem ceł na import towarów z tego kraju.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Oczekujemy, że w tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich, kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z przebiegiem pandemii COVID-19. Kluczowe dla inwestorów będą informacje na temat tempa rozprzestrzeniania się pandemii - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

Dodają, że istotne dla złotego będą również dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przyczynić się do osłabienia polskiej waluty. Dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, jak co tydzień, zostaną opublikowane w czwartek, a raport na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy w kwietniu poznamy w piątek.

Zobacz też: W USA przybyło 30 mln bezrobotnych

Niepewność co do wyborów prezydenckich może osłabić złotego

Polską walutę może osłabić niepewność związana z wyborami prezydenckimi. W tym tygodniu Senat najprawdopodobniej odrzuci proponowane przez Sejm zmiany w prawie wyborczym, które umożliwiłyby przeprowadzenie wyborów prezydenckich za pomocą głosowania korespondencyjnego. Odrzucona ustawa wróci wówczas do Sejmu, który może odrzucić weto bezwzględną większością głosów.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Już od poniedziałku można spodziewać się listonosza z "pakietem wyborczym"

- Trudno obecnie przewidzieć wynik tego głosowania. Dostrzegamy znaczące ryzyko, że senackie weto nie zostanie odrzucone w Sejmie ze względu na brak poparcia przez część posłów Porozumienia. Oznaczałoby to zwiększone prawdopodobieństwo wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, co skutkowałoby przesunięciem wyborów prezydenckich - oceniają ekonomiści Credit Agricole.

- W przypadku materializacji scenariusza, w którym spodziewane senackie weto w sprawie wyborów korespondencyjnych nie zostanie odrzucone przez Sejm, w tym tygodniu możemy mieć do czynienia z lekkim osłabieniem złotego - dodają.

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Poczcie Polska apeluje do pracowników o "autocenzurę"

Zwracają też uwagę, że możliwy byłby również rozpad koalicji rządowej i przyspieszone wybory parlamentarne, co rodziłoby podwyższoną niepewność co do skali impulsu fiskalnego łagodzącego negatywne gospodarcze skutki wybuchu epidemii COVID-19. Taki scenariusz byłby lekko negatywny dla kursu złotego.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Serwis korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.